E ENJTE, 2019-08-22, 7:37 AM                                                                                                  

Shqipetaret se bashku

Welcome Guest

Search
Site friends
Site menu
News calendar
«  gusht 2019  »
SuMoTuWeThFrSa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Our poll
SI JU DUKET WEB FAQJA IME E RE?
Total of answers: 53

 

---Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.
---Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.
---Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.
---Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.
---1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.
---Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.
---Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000
---Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.
---Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.
---Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.
---Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.
---Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
---Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
---Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.
---Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
---Sipas Byrosë së mirënjohur ne SHBA Census, 19% e fëmijëve në Amerikë jetojnë në varfëri.
---Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.
---Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
---Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
---DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.
---Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.
---Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
---Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
---Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
---Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.
---Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
 
---Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
---Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
---Peshkaqenët nuk sëmuren.
---Breshka mund të ecë me 10 km në orë.
---Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
---Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
---Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu.,
---Nëse damarët e njeriut do të vendoseshin njeri pas tjetrit do të mund të përshkronin Ekuatorin 2 herë.
---Formuesi i Çmimit Nobel, Alfred Nobel në fakt ishte nje fabrikator dinamiti.
---Ivani i IV. i cili erdhi në pushtet në vitin 1533 në Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.
---Një njeriu i duhen 12 vjet për të numëruar nga 1 deri në 1 miliard. merrte fronin.
---Minjtë nuk mund të vjellin.